اخبار و محتوای زرد خبرگزاری ها (زرد نویسی در رسانه‌های زرد)

خبر زرد توهین ناتمام (not quite libel) لقب گرفته‌است یعنی زیر پا گذاشتن اخلاق حرفه ای (ورود پلیس به ویلای شخصی‌اش، راز قتل خانوادگی، خواننده معروف متهم به رسوایی اخلاقی شد، فوتبالیست‌ها چه ماشینی سوار می‌شوند و…) آیا اجاره بیلبورد با تیتر و عنوان زرد صحیح است؟

ممکن است بارها این عنوان ها را در شبکه‌های اجتماعی و یا برخی از خبرگزاری‌ها یا رسانه ها خوانده‌اید این اخبار نه فرهنگی هستند، نه در بخش ورزشی قرار می‌گیرند نه حوادث و نه هیچ دسته بندی دیگری، به این نمونه محتواها، محتوای زرد گفته می‌شود و به رسانه‌ای که این گونه از محتواها را منتشر می‌کند رسانه زرد می گویند.

خبر-محتوا-زرد

چند نمونه ازمحتوای زرد تولید شده در ایران

 • ازدواج چهارم رامبد جوان
 • عصبانیت بهاره رهنما در برنامه بفرمایین شام
 • سوتی جنجالی مجری شبکه سه وسط برنامه زنده
 • غمگین ترین آوازی که تا به حال شنیدید
 • رقص دسته جمعی دختران در خیابان آزادی
 • خوشتیپ ترین چوپان ایرانی
 • تولد 63 سالگی لیلا فروهر در خانه اش
 • قتل نخست وزیر امور خارجه قزاقستان در استخر خانگی
 • آواز سوزناک مادر برای فرزند نابینا
 • پنگوئنی که به زبان لری حرف می زند
 • ازدواج مجدد پیمان قاسم خانی
 • راز لاغری الناز شاکر دوست

خبرنگاری زرد به خبرها و خبرنگارانی اطلاق می‌شود که پایشان را از اصول حرفه‌ای و اخلاقی روزنامه‌نگاری بیرون گذاشته و در مورد موضوعاتی مانند رسوایی و تهمت‌های جنسی، دلالی تهمت و شبهه وارد کردن به دیگران یا دست‌آویز کردن موضوعات احساسی برای سوءاستفاده از آنها، اطلاق می‌گردد

خطر عنوان زرد خبرها و حواشی در رابطه با یک موضوع و یا بزرگنمایی درباره یک اتفاق را منتشر می‌کند و معمولا به زندگی سلبریتی ها شامل بازیگران، خواننده‌ها و ورزشکاران مشهور، حوادث و علوم ماورالطبیعی، حواشی سیاست‌مداران و دنیای سیاست و یا جنجال در سایر حوزه‌ها می‌پردازد.

اخبار-رسانه-زرد

اما جالب است بدانید که چند سالی است محتوای زرد علاوه بر دنیای سینما و تلویزیون و ورزش به کسب‌وکارها نیز واردشده و برخی از برندها برای توسعه کسب و کار خود به تولید محتوای زرد روی آورده‌اند.

محتوای زرد معمولا در شبکه‌های اجتماعی بیشترین بازخورد را دارند. تولیدکنندگان محتوای زرد از علاقه مردم به سرک کشیدن در زندگی دیگران برای پربازدید کردن شبکه‌های اجتماعی یا رسانه خود استفاده می‌کنند.

خبرنگارانی که به دنبال اخبار زرد و حاشیه ای هستند، خبرنگاران زرد نامیده می شود.

اخبار و ایجاد مطالب زرد چگونه صورت میگیرد؟

برای تولید عنوان زرد به دو اصل اساسی نیاز است: حاشیه و بزرگنمایی. تیتر زرد در تمام موضوعات براساس این دو اصل شکل می‌گیرد؛ اما برای تولید عنوان زرد علاوه بر حاشیه و بزرگ‌نمایی از تیترهای خاص، استفاده از عکس‌های زیاد و توجه برانگیز و انتشار اخبار جنجالی و احساسات برانگیز، حوادث خشونت‌بار و تکان‌دهنده جنایی و سیاسی، تخریب و ترور شخصیت افراد، ورود به حریم ممنوعه مردم، داستان‌پردازی‌های کشش دار، شگفت‌انگیز و دراماتیک و تکیه‌بر احساسات زودگذر و تب‌دار جامعه بهره گرفته می‌شود.

رسانه-عنوان-تیتر-خبر-زرد

رسانه‌های زرد، در جریان حوادث احساسات برانگیز، با تمام توان بر کوره احساسات مردم می‌دمند تا تعقل و حقایق در میان شعله‌های سرکش احساسات بسوزند.

تولید عنوان زرد معمولا براساس نیازهای هر جامعه و کشور متفاوت است و با ایجاد موج در جامعه، براساس حوادث و چهره‌های مشهور جامعه جنجال ایجاد می‌کند.

یکی از جنبه‌های دیگر روزنامه‌نگاری زرد افزایش گزارش جرایم هیجان انگیز برای افزایش فروش و تحریک افکار عمومی است

به‌طورکلی رسانه‌های زرد از تاکتیک‌هایی نظیر جنجال‌آفرینی خبری، شایعه، استفاده از عواطف مخاطبان و استفاده از عقاید و گرایش‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بهره می‌برند.

زرد بنویس نارنجی تحویل بگیر

تولیدکنندگان محتوای زرد برای افزایش اقبال عمومی، افزایش فالوور در شبکه‌های اجتماعی و فروش بیشتر اقدام به جنجال‌سازی خبری، تکیه‌ بر احساسات زودگذر و تب‌دار و داستان‌پردازی‌های دراماتیک می‌کنند اقدامی که به زردنویسی شهرت دارد.

زرد-نویسی

زرد بنویس مانند خورشید بدرخش

در رسانه‌های زرد سوژه‌ها غالباً دارای‌ دو عنصر شگفتی‌ و کشش است. زردنویسی بر انتشار اخبار حاشیه‌ای تمرکز دارد و وقایع آن‌طور که باید در این سبک از خدمات ارزان تولید محتوا اطلاع‌ رسانی نمی‌شود.

این رسانه ها دارای مشخصات زیر هستند:

 • از عناوین و تصاویر بزرگ و گرافیک های غالب برای عناوین زرد خود استفاده می کنند.
 • داستانی که در عنوان مقاله یا مطلب وجود دارد با داستان کامل مطلب متفاوت است.
 • با ملتهب کردن احساسات مردم سعی در دیده شدن مطلب خود دارند.

درواقع زردنویسی بیشتر با سوژه‌های ممنوع یک جامعه در ارتباط نزدیک است و در رسانه‌ها شامل سه بخش مهم تیتر زرد، سوژه زرد و پیام زرد است.

انواع محتوای زرد در رسانه ها

محتوای زرد باتوجه به رسانه و هم‌چنین نیاز مخاطبان انواع مختلفی دارد. از محتوای بصری گرفته تا محتوای متنی همگی در دسته‌بندی محتوای زرد قرار می‌گیرند. معمولا در رسانه‌های چاپی مانند مطبوعات از محتواهای زرد متنی بیشتر استفاده می‌شود در این نوع از محتوا تمرکز بر تیتر خبر و لید آن است و کم‌ترین تمرکز بر تصویر است. خواننده با خوانش تیتر به خواندن مطلب جذب می‌شود؛ اما در شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های تصویری و خبرگزاری‌ها تمرکز بر محتوای تصویری و ویدئویی است.

اگر اینستاگرام تان را باز کنید در بخش اکسپلور قطعا یک یا چند ویدئو زرد مشاهده می‌کنید که به موضوعات حاشیه‌ای پرداخته و تیتر با فونتی درشت و زردرنگ بر روی ویدئو درج‌شده است در محتوای ویدئویی تیتر بر روی ویدئو درج می‌شود و تیترها معمولا فریبنده و حاشیه ای انتخاب می‌شوند.

دیگر انواع محتواهای زرد محتواهای تصویری یا فتوتیترها هستند. بسیاری از رسانه‌ها از ترکیب انواع محتواهای زرد برای رسیدن به اهداف خود بهره می‌برند.

تیتر زرد جواب می‌دهد؟ رسانه‌های زرد چگونه کار می‌کنند؟

روش کار رسانه‌های زرد چندان پیچیده نیست اما حساب‌شده است. در رسانه‌های زرد بیشتر تمرکز بر روی حاشیه‌نگاری و احساسات مخاطبان است. رسانه‌های زرد از جنجال‌آفرینی خبری، شایعه، استفاده از عواطف مخاطبان و استفاده از عقاید و گرایش‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی برای جذب مخاطبان کمال استفاده را می برند.

 1. تیترهای درشت و جنجالی
 2. درشت نمایی حوادث کم اهمیت
 3. تاکید بر شگفتی و کشش
 4. ادبیات کم‌مایه
 5. تاکید بر چگونگی و نادیده انگاشتن چرایی ها
 6. تاکید بر ماجراها و حوادث هیجانی و بی توجهی به اطلاعات
 7. سلب فکر و اندیشه از مخاطب
 8. مبتذل نویسی

رسانه‌های زرد «آیا او خودکشی کرد؟»

این رسانه‌ها با انتشار مطالب غیر جدی و سرگرم‌کننده و یا مطالب تند، افراط‌گرایانه و احساسات برانگیز بر مخاطبان تأثیر می‌گذارند. هیچ‌وقت از رسانه‌های زرد انتظار نداشته باشید که منصفانه و واقع‌گرایانه خبررسانی کنند چراکه هدف اصلی در این سبک از رسانه‌ها فروش و جذب بیشتر مخاطبان است و انعکاس درست واقعیات هیچ جایی در مرام‌نامه این رسانه‌ها ندارد.

تیتر زرد جنجالی

تیتر زرد در محتوا چگونه است؟

مهم‌ترین بخش محتوای زرد تیتر آن است. محتوا از هر نوعی که باشد تیتر نقش حیاتی در آن ایفا می‌کند و مخاطب با تیتر تصمیم می‌گیرد که ادامه محتوا را پیگیری کند یا نه.

مهم‌ترین ویژگی زردنویسی یا بهترین راه برای بازشناسی یک مطلب زرد توجه به تیتر است و می‌توان گفت ساده‌ترین راه‌های تولید یک مطلب زرد، توجه ویژه به تیتری مهیج، احساساتی، اغراق‌آمیز و کنایه‌آمیز است.

تیتر زرد «چگونه بچه‌ها پخته می‌شوند»، عنوان زرد «سرخ کردن بچه‌ها بر روی سقف» و «خط نعش کش‌ها»

تیتر زرد معمولا ابهام‌آمیز انتخاب می‌شود و کم‌تر تمایل به لو دادن و فاش کردن اصل خبر دارد. برای نوشتن تیتر زرد جذاب ،کوتاهی و استفاده از کلمات ساده که فهم آن برای مخاطب عام راحت باشد ازجمله ترفندهایی است که رسانه‌های زرد از آن استفاده می‌کنند.

خبر زرد چیست؟

در رسانه‌ها، اخبار به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که خبر زرد یکی از آن‌هاست هرچند این نوع از خبر چندان به مذاق خبرنگاران و روزنامه‌نگاران رسمی خوش نمی‌آید اما چه بخواهیم و چه نخواهیم این روزها طرفدارانش حتی از رسانه‌ها و اخبار رسمی و معتبر بیشتر است. برای تشخیص خبر زرد نیاز به صلاح ویژه و خاصی نیست همین‌که خبری را مطالعه کردید که تمرکز آن بر روی حاشیه و بزرگنمایی وقایع بود بدانید که این نوع خبر زرد است.

خبر زرد در روزنامه از صفحه‌بندی جذاب (با تصاویر بزرگ و شاید رنگی)، اتکای زیاد به منابع ناشناس و تعریف ازخود گستاخانه استفاده میکند

تایید خبر زرد بیشتر بر روی حواشی هنرمندان، ورزشکاران و اصطلاحا سلبریتی ها تمرکز دارد اما اگر در حوزه‌های دیگر نیز آن را مشاهده کردید تعجب نکنید چراکه این روزها ردپای آن را می‌توان در سیاست، حوادث، فناوری و حتی اقتصاد مشاهده کرد. به‌طورکلی خبری که تمرکزش بر روی حاشیه و بزرگنمایی است خبر زرد است.

خبرنگاری زرد احساسی

جذب مخاطب توسط مطلب زرد

زرد نویسی محبوبیت خود در میان مخاطبان را به دو عامل ابهام در موضوع و اهمیت موضوع مدیون است. هر چه ضریب اهمیت یک موضوع بالاتر باشد، ضریب نفوذ آن نیز به همان میزان بالا می‌رود.

در ضمن به همان میزان که ابهام در قضیه افزایش می‌یابد، ضریب نفوذ پیام رسانه‌ای زرد نیز بالا می‌رود. شاید روزانه اخبار زرد بسیاری در رسانه‌های مختلف جهان منتشر شود اما تنها برخی از این اخبار با اقبال مخاطبان مواجه می‌شود.

در انتخاب سوژه مطلب و محتوای زرد باید نیاز هر جامعه و شرایط موجود در آن را نیز در نظر گرفته شود، سوژه‌ها باید به‌روز باشند و متمرکز بر حواشی باشد که مردم‌ دوست دارند به آن پرداخته شود.

معمولا اخبار سلبریتی ها هنری و ورزشی در جذب مخاطب بسیار موفق عمل می‌کند و امتحان خود را پس داده است علاوه بر این ابزار انتشار محتوای زرد نیز در جذب مخاطب تأثیرگذار است.

رسانه هاي سايبر، خواسته يا ناخواسته به يکنوع “زرد” نويسي و “زرد” محوري روي آورده اند.

در سال‌های اخیر مطالب زرد در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه اینستاگرام با بازخورد خوب مخاطبان روبه‌رو شده تا شبکه‌های اجتماعی را به ابزاری برای انتشار مطالب زرد تبدیل کند.

خبرنگاری زرد چگونه است؟

خبرنگاری زرد به خبرنگاران و خبری گفته می‌شود که به دنبال اخبار حاشیه‌ای و پرالتهاب است. معمولا خبرنگاران زرد باتوجه به تخصص خود در یک موضوع فعالیت می‌کنند به‌عنوان‌مثال خبرنگارانی که به دنبال اخبار حاشیه هنرمندان هستند پاپاراتزی نام دارند یا خبرنگارانی که به دنبال اخبار حاشیه سیاستمداران یا ورزشکاران هستند همگی باتوجه به تخصص خود به جمع‌آوری اخبار زرد می‌پردازند.

حاشیه و به‌روز بودن اخبار همان چیزی است که در خبرنگاری زرد میان رسانه‌ها رقابت ایجاد کرده است. ممکن است دو رسانه متفاوت به سراغ یک سوژه زرد یکسان بروند اما رسانه‌ای موفق است که سوژه را به پرحاشیه ترین و ملتهب‌ترین شکل ممکن منعکس کند.

 • آخرین خبرها از سلبریتی ها در ویلاهای شخصی
 • اخبار منتشر شده جنجالی
 • خوانندگان و بازیگران متهم به رسوایی اخلاقی
 • فحاشی فوتبالیست ها
 • آخرین نوه سلسله قاجاری
 • راز جذاب شدن فقط در سه ثانیه
 • دشمن خونی کبد چرب
 • راه بیلیونر شدن در سه دقیقه و…
4.7/5 - (6 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *