استراتژی و شیوه های نوین انواع تبلیغات خلاقانه محیطی

انواع تبلیغات محیطی در جهان و تنوع آن در گذر زمان با پیشرفت تکنولوژی پدید آمده و تاریخچه آن را پیش‌تر از ظهور ماشین، انقلاب صنعتی و مدرنیته می‌دانند. در مقابل، برخی دیگر برآنند که تاریخ انواع تبلیغات محیطی با تولید انبوه و نظام سرمایه‌داری و مصرف، گره خورده است.

در کشور ما با پایان جنگ تحمیلی و به‌طور طبیعی تغییرات حاصله در بازار مصرف انواع کالاهای مصرفی و غیرماندگار و کالاهای لوکس و طبقه بالا، تبلیغات به عنوان بازوی قوی تولید‌کنندگان خرد و کلان به میدان آمد. در این میان و با رشد انواع ۳ گانه تبلیغ چاپی، پخشی و محیط بیرونی، تابلوهای تبلیغاتی نیز رونقی دوباره و شتابان‌تر به خود گرفتند.

نخستین تابلوهای تبلیغاتی در ایران که پس از جنگ (و عموما در تهران) به شکل مکانیکی وظیفه جلب‌توجه مخاطب و ارائه اطلاعات کالا یا خدمات فرهنگی را به عهده داشتند، آن‌قدر از نظر تعداد و تنوع محدود بودند که کسی آینده‌یی خوش و روشن برای گسترش آن و قدرت روزافزون تاثیر‌گذاریش را متصور نبود. با تغییر تکنولوژی، شکل تابلوهای تبلیغاتی نیز تغییر کرد، تابلوهای قدیمی که غالبا با تکنیک عکاسی یا نقاشی روی بوم انجام می‌شد با ورود انواع چاپ‌های عریض و طویل و حضور بنر و فلکس کم‌کم تغییر ظاهر دادند.

تبلیغات محیطی خلاقانه
شیوه های نوین تبلیغات محیطی

نبوغ طراحان تبلیغات شهری و لزوم استفاده بهینه از مکان و زمان‌های محدود، سبب پیدایش انواع جدیدی از این رسانه شگفت‌آور شد.

در واقع آخرین شانس تولیدکنندگان جهت معرفی محصول‌شان استفاده از انواع مختلف تبلیغات محیطی است

تابلوهای گردان، چندوجهی و چندی پس از آن LED، تصویری و… فضای شهرها را به کلی تغییر داد. (البته با حضور تلویزیون‌های شهری به سختی می‌توان میان تبلیغات پخشی و فضای باز تمایز قابل شد)

حضور انواع محصولات داخلی و خارجی در میادین، بزرگراه‌ها، معابر، استادیوم‌های ورزشی و… ضمن اطلاع‌رسانی بدون آلایندگی بر مردم، به ایجاد اشتغالی عظیم و ورود میلیاردها تومان سرمایه خارجی و گردش مالی تقریبا به همین مقدار در داخل منجر شد.

تبلیغات محیطی یک شیوه مناسب برای به خاطر آوردن نام محصول قبل از ورود مشتری به مراکز خرید و در واقع آخرین شانس تولیدکنندگان جهت معرفی محصول‌شان است. در واقع انواع تبلیغات محیطی پیام خود را به صورت ساده اما پرقدرت به مصرف‌کنندگانی که در حال جابه‌جایی و مسافرت هستند، به‌خصوص درست در زمانی که در محل خرید حضور دارند، می‌رساند.

تبلیغات خلاق محیطی شرکت هوندا
تبلیغات محیطی خلاقانه شرکت هوندا

«تغییرات رفتاری مردم در جامعه سبب افزایش درخواست برای تبلیغات محیطی در انواع گوناگون اعم از دیواری ، پارچه ای ، فلزی ، رایانه ای ، متحرک و منقوش بر وسایل نقلیه شده است.

انواع تبلیغات محیطی رایج

 • پرتابل های شهری
 • لمپوست
 • بیلبورد
 • تابلوی سه وجهی
 • تلویزیون شهری
 • تابلو های تبلیغاتی مترو
 • وسایل نقلیه عمومی (تبلیغات رو اتوبوس)

تبلیغات محیطی به گونه ای از تبلیغات گفته میشود که در فضاهای خارج از خانه صورت می‌پذیرند. دیگر معادل این اصطلاح تبلیغات خارج از خانه نامیده می‌شود. تبلیغات محیطی شاخه‌ای تخصصی، جدید و رو به گسترش از تبلیغات بیرونی است که نباید آن‌ها را به یکسان به کار گرفت.» «عبارت خارج از خانه یعنی هر رسانه‌ای که خارج از محیط منزل با مشتری در ارتباط باشد.»

خلاقیت در تبلیغات محیطی
تبلیغات محیطی خلاقانه باغ وحش

«در سراسر جهان چهار نوع عمده برای تبلیغات محیطی در نظر گرفته می‌شود که عبارتند از: بیلبورد، مبلمان شهری، وسایل حمل و نقل و سایر رسانه‌های محیطی.»

شیوه های نوین و خلاقانه تبلیغات

 • بیلبورد (Billboard) بهترین ابزار از جهت میزان دید، برای معرفی محصول و خدمات در محیط شهری می‌باشد. بیلبورد یک ایده جالب و بدیع است که بیننده را وادار می‌نماید به تفکری که در پشت یک طرح پنهان است، فکر کرده و تصمیم نهایی برای خرید را بگیرد.
 • مبلمان شهری (Urban furniture)
 • وسایل حمل و نقل (Vehicle) نظیر بدنهٔ اتوبوس، بدنهٔ خودروهای پخش محصول و غیره.
 • سایر رسانه‌های محیطی (Other media advertising) که در شرح آن می‌توان از موارد ذیل نام برد:
 1. استرابورد (Starboard) نوعی استند ایستاده تبلیغاتی است؛ به عبارتی نسل جدید سازه‌های بادبانی و پرتابل‌های ایستاده قدیمی است که از چندین سال پیش توسط شهرداری‌ها جهت اکران‌های فرهنگی و اطلاع‌رسانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. استرابورد سازه‌ای است که نقایص و ایرادات نسل‌های قبلی خود را برطرف کرده و ایستایی خوبی در مقابل باد دارد.
 2. استند تبلیغاتی (Stand)
 3. ایستگاه‌ها (Stations) نظیر ایستگاه‌های اتوبوس، قطار شهری (مترو) و غیره.
 4. تابلوی سردر فروشگاه (Store sign board)
 5. تلویزیون‌های تبلیغاتی (Advertising TV screens) بخشی دیگر که امروزه افزایش یافته، تبلیغات بر روی تلویزیون‌های تبلیغاتی ثابت و سیار در سطح شهر است.
 6. جعبه‌های نور یا لایت باکس تبلیغاتی (Light Boxes)
 7. حروف‌نگاری روی پنجره فروشگاه (Window Lettering)
 8. دیوارنگاری [نقاشی دیواری و دیوارنویسی] (Graffiti)
 9. سایه‌بان جلوی درب فروشگاه (Awnings)
 10. عرشهٔ پل‌ها (Bridge advertising)
 11. لمپوست بنر (Lamp-post banner)
 12. ویترین (Advertising Showcase)
 13. و بسیاری موارد دیگر
استراتژی تبلیغات محیطی
استراتژی تبلیغات محیطی

مزایای استفاده از تبلیغات محیطی

 • بهترین ابزار برای معرفی برند است.
 • وسیله‌ای مناسب برای افزایش فروش است.
 • ابزاری مناسب برای معرفی کالا و خدمات است.
 • ابزاری مناسب برای آگاهی رسانی نسبت به ورود یک محصول جدید به بازار است.
 • از این ابزار می‌توان برای هدفگیری مشتری در مراکز تصمیم‌گیری استفاده کنند.

معایب استفاده از انواع مختلف تبلیغات

 • بالا بودن هزینه‌های مربوط به تبلیغات محیطی.
 • نیاز به اخذ مجوزهای گوناگون برای اکران آگهی.
 • وجود منع قانونی برای تبلیغ برخی کالاها و خدمات خاص.
 • عدم امکان سنجش میزان دیده شدن تبلیغات محیطی توسط مخاطبین آن بر خلاف تبلیغات اینترنتی.
 • رسانه محیطی به قدری قدرتمند است که می‌تواند کسب و کار شما را متحول کند و عکس آن اگر زیر‌ساخت‌های مناسب و کافی نداشته باشید، می‌تواند تبدیل به یک ضد تبلیغ شود.
4.9/5 - (21 امتیاز)