اهمیت تبلیغات در فضای مجازی و رشد و افزایش فروش کسب و کار

اهمیت تبلیغات در فضای مجازی از آنجا پررنگ میگردد که طبق آمار سازمان تنظیم مقررات، تا پایان خردادماه ۹۹ بالغ بر ۷۸ میلیون و ۸۶ هزار و ۶۶۳ نفر در ایران از اینترنت استفاده می‌کنند و به بیان دیگر مشترک اینترنت هستند. از این تعداد ۶۸ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۱۱۵ نفر مشترک اینترنت موبایل و ۹ میلیون و ۹۴ هزار و ۵۴۸ نفر مشترک اینترنت ثابت هستند.

یک بازاریاب و صاحب کسب و کار باهوش تبلیغات خود را در مکانی به نمایش میگذارد که دارای جامعه آماری بالا، هزینه کمتر و بازدهی بالاتری باشد کجا بهتر از فضای مجازی؟ بر همین اساس بازاریابان و صاحبان کسب‌وکار‌های ایرانی در تبلیغات خود سعی می‌­کنند پیامی را به مخاطب مورد نظر خود برسانند که از محصول یا خدمت آنها آگاه شود یا فعالیتی را انجام دهد.

فضای حقیقی در مقایسه با فضای مجازی کمی چالش برانگیز است و مسیر دستیابی به آمار و اطلاعات کمی با دشورای میسر است ولی در فضای مجازی شما میتوانند با اعداد دقیق تر و دید بهتری تصمیم‌گیری نمایند و به موفقیت بیشتری دست یابید.

یکی از اهداف اصلی تبلیغات، ایجاد ارتباطات گوناگون و رسانه ای است. در گذشته با استفاده از تبلیغات محیطی به دنبال ایجاد ارتباط بین شرکت ها یا فرستنده ها با مصرف کنندگان نهایی بودیم و امروزه با استفاده از تبلیغات فضای مجازی و استراتژی های متنوع در پی برقراری رابطه ای منسجم و قدرتمند میان فروشنده و خریدار هستیم.

اهمیت تبلیغات در فضای مجازی

مزایا و اهمیت تبلیغات در فضای مجازی

مزایای تبلیغات در فضای مجازی به طور کلی در ۳ دسته خلاصه می‌­شود

  • کم قیمت‌­تر و پر مخاطب‌­تر است
  • قابل اندازه­‌گیری است
  • قابل شخصی‌­سازی کردن است

به عنوان مثال شما برای بیلبورد گرفتن در بزرگراه‌­های شهر تهران ممکن است تا ۵ میلیون تومان ماهیانه برای هر مترمربع بپردازید. قیمت‌­های هر دقیقه تبلیغ در صدا و سیما نیز اعدادی بسیار بزرگ است اما در تبلیغات آنلاین محدوده قیمت‌­ها خیلی خیلی متفاوت است.

مزیت خیلی مهم تبلیغات آنلاین نسبت به تبلیغات سنتی در قابلیت اندازه‌­گیری معیارهایی است که شاخص موفقیت یا شکست نسبی یک کمپین تبلیغاتی هستند.

به عنوان مثال هنگامی که شما قصد دارید در تلویزیون یک آگهی تبلیغاتی نمایش دهید چگونه می‌­خواهید بدانید که تبلیغ شما موثر بوده است یا خیر. نهایتاً تخمین‌­هایی از این دست خواهید داشت که چند نفر ممکن است شبکه تلویزیون مورد نظر شما را در هنگام پخش تبلیغ ببینند. این موضوع را مقایسه کنید با یک کمپین تبلیغات آنلاینی که تبلیغ‌دهنده می‌­تواند به طور دقیق بداند که چند نفر تبلیغ­ را دیده­‌اند، چند نفر روی آن کلیک کرده‌­اند و به سایت مورد نظر ما رفته‌­اند، چند نفر فعالیت مورد نظر ما مثل خرید را کامل انجام داده‌­اند، چند نفر در میانه راه پشیمان شده‌­اند و حتی می­‌توان آن‌­هایی را که در هر یک از این دسته‌­ها قرار گرفته‌­اند شناسایی کرد و تبلیغات مجزایی برای همان دسته نشان داد. حال شما با دانستن چنین اعداد و ارقامی به خوبی می­‌توانید بدانید که تبلیغات شما چقدر موفقیت‌­آمیز بوده است.

از اهمیت تبلیغات در فضای مجازی میتوان به گزارش های سالانه آژانس های تبلیغاتی اشاره نموده که برای افرادی که در حوزه آنلاین مشغول فعالیت هستند و یا تمایل دارند از تبلیغات آنلاین استفاده کنند نشر میشود.

تصور کنید شما قصد دارید تا بدانید چه کسانی مشتری شما هستند تا به آن‌­ها خدمات بیشتری بدهید که به یک مشتری وفادار تبدیل شوند و بدانید چه کسانی بی‌­تفاوت بودند تا بخواهید تخفیفاتی قائل شوید که اولین خرید خود را انجام دهند. در هر صورت شما امکان انجام این کارها را ندارید چرا که شما نهایتاً دو سبک تراکت چاپ خواهید کرد و نمی‌­دانید که مشتریان از غیرمشتریان چگونه جداسازی شوند. اما در تبلیغات آنلاین خیلی ساده می‌­توانید انواع مشتریان خود را بخش‌­بندی (Segmentation) کنید و برای هرکدام تبلیغ منحصر به فرد خود را ارسال کنید. حتی این دسته­‌بندی می­‌تواند جزئی باشد مثل این دسته کاربر: کاربری که از کمپین X به سایت ما آمده و Y ثانیه در صفحه فرود ما بوده است، به صفحه پرداخت هم رسیده اما پرداخت خود را تکمیل نکرده است.حال شما دقیق این کاربر را می‌­شناسید و منحصر به فرد خودش برایش پیامی ارسال می‌­کنید.

4.9/5 - (9 امتیاز)