اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing) بازاریابی با افراد تأثیرگذار

اینفلوئنسر مارکتینگ به بازاریابی محصولات و خدمات از طریق افرادی که تاثیر بر تصمیم خرید مردم دارند گفته می‌شود. میتوان گفت یکی از ابزارهای بازاریابی در جهان، Influencer marketing یا بازاریابی از طریق تاثیرگذاران است.

واژه‌ی ” Influence” به معنای تاثیرگذاری بوده و Influencer به (فرد) تاثیرگذار گفته می‌شود. پس اینفلوئنسر مارکتینگ را می‌توان بازاریابی افراد تاثیرگذار ترجمه کرد.

منظور از تاثیرگذاران افرادی هستند که طی مدتی طولانی و با انتشار محتوای مفید در شبکه های اجتماعی، به ویژه اینستاگرام شخصیت آنلاین قابل قبولی را برای خود ساخته و پتانسیل تاثیرگذاری بر نظرات و رفتار مخاطبان را ایجاد می کنند.

محتوای منتشرشده از سوی او یک محوریت مشخص (سبک زندگی، آشپزی، مد، سفر، پزشکی یا …) دارد و نظراتش در آن حوزه برای دنبال‌کنندگان قابل احترام و اطمینان است. این فرد با انعکاس زندگی خود، به جذاب ترین شکل ممکن، شخصیت و سبک زندگی ایده آلی را از خود در ذهن مخاطبین ساخته و رفته رفته یک کشش میان تمایلات افراد رو به افزایش وی، و عادات، علایق و رفتارهایش فزونی می یابد.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست

اینفلوئنسرها به 3 دسته تقسیم می شوند:

  • یک دسته افرادی هستند که عده ای بواسطه شهرتشان سبک زندگی آنان را دوست دارند؛ از جمله ورزشکاران، بازیگران و خواننده ها.
  • دسته دیگر متخصصانی هستند که بواسطه تخصص خود تاثیر گذارند. برای مثال آشپزها و آرایشگران، این دسته بیشتر در حیطه محصولات حوزه تخصص خودشان بر روی افراد تاثیر گذارند.
  • دسته سوم، افرادی هستند که به بواسطه سبک زندگی جذاب و ایده آلشان برای برخی، پر فالوئر شده و تاثیر گذار می شوند. مثلاً دختران جوانی که زندگی لوکسی دارند، عکاس های اینستاگرامی، برخی مادرها با عکس های کودکانشان، و جوانانی که اهل سفر هستند و سفرنامه شان را باشتراک می گذارند.

اینفلوئنسر کسی است که در شبکه ‏های اجتماعی دنبال‏ کنندگان بسیاری دارد و مخاطبان به شدت تحت تاثیرش قرار دارند.

در واقع در این فرآیند پیام برند شما از طریق یک منبع مورد اعتماد و مورد علاقه به مخاطبان ارائه می‌شود. یک بازیگر، یک فروشگاه مبلمان منزل را به دنبال کنندگانش توصیه می کند، یک آرایشگر معروف و پر طرفدار در اینستاگرام از برند خاصی از لوازم آرایشی بهداشتی تعریف می کند، دخترک جوان خوش پوش، کافه و رستوران های خاصی را معرفی می کند، تجربه خوب خریدش پیرامون خرید از یک فروشگاه اینترنتی را باشتراک می گذارد، یا اینستاگرمر دیگری که اهل سفر است و دست به قلم، از جدید ترین نوشیدنی خنک یک مارک تجاری رونمایی می کند.

تاثیرگذاری از طریق افراد مشهور و محبوب سال‌هاست که وجود داشته و برندهای مختلف مدت‌هاست که از محبوبیت و قدرت نفوذ بالای سلبریتی‌ها برای تبلیغ محصولات یا Promotion برند خود استفاده ‌می‌کرده اند.

اینفلوئنسر مارکتینگ علی دایی
حضور علی دایی به عنوان اینفلوئنسر کمپین بازاریابی شرکت اوپل در حدود ۲۰ سال پیش

تاثیرگذاری بر تصمیم یا آگاهی مردم می‌تواند جنبه‌های مختلفی را دربرگیرد و ممکن است از انتخاب یک نماینده در انتخابات ریاست جمهوری گرفته تا تصمیم برای خرید یک کالا و اعتماد و شناخت یک برند متفاوت باشد.

همکاری برندها با اینفلوئنسرها، به گونه­ایست که سعی می شود تا در جهت آگاه سازی مخاطبین از برند، معرفی یک محصول، معرفی یک سرویس جدید، و یا وفادارسازی مشتریان، پیامی جذاب و تاثیرگذار تدارک دیده تا از طریق صفحه شخصی این افراد با سبک و سیاق پست های معمولی آن فرد، در معرض دنبال کنندگان وی قرار گیرد.

به فرآیند جلب اعتماد مخاطبان یک Influencer و تبدیل این دنبال کنندگان به مشتری از طریق نظرات او، اینفلوئنسر مارکتینگ می‌گویند.

رساندن مفهوم از طریق انتقال تجربه موفق به روش استفاده از افراد تاثیرگذار، یکی از اعلی‏ ترین روش‏های برندینگ و مارکتینگ در عصر حاضر است که اعتبار قابل ملاحظه‏ ای برای کسب و کارها می‏سازد. این مدل از بازاریابی از ترندهای سال های اخیر بازاریابی روز دنیا به‏ حساب می ‏آید.

اینفلوئنسرها از طریق تبلیغات دهان به دهان به مخاطبین خود محصول کسب و کارها را نشان داده و به گوش عموم جامعه می رسانند. تبلیغات در جوامع امروز شکل‏های نوینی به خود گرفته و آمارها از معتبرترین منابع تحقیقات بازار در دنیا نشان می‏دهد که بازاریابی و تبلیغات در شبکه ‏های اجتماعی همواره در حال رشد چشمگیری است. رشدی که در سایر موارد رایج در ایران مانند تبلیغات بنری و کلیکی دیگر مشاهده نمی‏شود.

4.9/5 - (22 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *