تاریخچه تبلیغات اینترنتی:

تاریخچه تبلیغات اینترنتی به شما کمک میکند دید گسترده تری در زمینه تبلیغات در فضای آنلاین داشته باشید. اولین شیوه تبلیغات اینترنتی استفاده از پست الکترونیک بود و به مرور زمان و با پیشرفت فناوری تاریخچه تبلیغات اینترنتی مسیر متفاوتی را طی کرد.

همان‌طورکه همه شما عزیزان می‌دانید از زمانی که تبلیغات اینترنتی روی ‌کار آمده مدت زمان زیادی نمی‌گذرد اولین تبلیغات اینترنتی در قرن بیستم و درکشور امریکا شناخته شد و به سایر کشورها معرفی‌گردید.

هنگامی که رادیو ساخته شد و روی کار آمد تبلیغات نیز شروع شد و بعد از مدتی با به وجود آمدن تلویزیون‌ها و اینترنت دیگر مردم از دیوارها برای تبلیغات کالاهای خود استفاده نمی‌کردند و دیگر این امر رسانه‌ای شده بود و کم کم تبلیغات اینترنتی رایگان نیز روی کار آمد.

تبلیغات اینترنتی رایگان به چه صورت است؟

همانطور که میدانیم تبلیغات اینترنتی در دنیای امروزه بسیار پر اهمیت است و اکثر مشاغل و درآمد زایی ها در دنیای نوین و عصر تکنولوژی با اینترنت صورت میگیرد.

در واقع امروزه برای اینکه از رقبا عقب نمانیم و در کار خود پیشرفت کنیم تبلیغات می تواند بسیار کمک حالمان باشد. یکی از بهترین نوع تبلیغات، تبلیغات‌های اینترنتی هستند که به صورت تبلیغات اینترنتی رایگان نیز می توان از آن‌ها نام برد. چرا که امروزه تلفن‌های همراه و اینترنت به کارهای روزمره انسان‌ها تبدیل شده و از آن‌ها جداناپذیر هستند.

اولین مرورگر فعال در زمینه تبلیغات اینترنتی:

همان طور که میدانیم در تاریخچه تبلیغات اینترنتی بررسی ها نشان می دهد که اولین مرورگری که  اقدام به تبلیغات اینترنتی کرد یاهو بود. 

استراتژی شرکت یاهو در آن زمان بر این مبنا بود که هر کس مبلغ بیشتری برای تبلیغات خود هزینه کند در سایت یاهو در رده بالاتر تبلیغاتی قرار میگیرد این امر موجب شد تا به بسیاری از کسب و کار ها لطمه وارد شود و مورد استقبال و توجه کاربران قرار نگرفت. زیرا که محتواهای با کیفیت با بک لینک‌های درست و متن سئو شده دیده نمی شد و در عوض محتواهای معمولی با کیفیت ضعیف در لیست اول مرورگر قرار داشتند.

تاریخچه تبلیغات اینترنتی و اولین شبکه اجتماعی تبلیغ کننده:

در تاریخچه تبلیغات اینترنتی اولین سایت که شروع به تبلیغ کرد و اولین شبکه اجتماعی بود که تبلیغات آنلاین در آن صورت گرفت فیس بوک بود.

این امر مورد استقبال بیشتری قرار گرفت کاربران با تبلیغات ارتباط بیشتری می گرفتند و فضای دوستانه تری نسبت به فضای وب سایت ها وجود داشت. بعدها  در تاریخچه تبلیغات اینترنتی ظهور و بروز بازاریابی محتوا را از شبکه اجتماعی فیس بوک دانستند.

با نگاهی به تاریخچه تبلیغات اینترنتی در می یابیم مخاطب هیچ گاه از تبلیغات های مستقیم استقبال نکرده است زیرا باید در قبال محصول یا خدماتی که از آن آگاهی کامل ندارد یا به آن اعتماد کافی ندارد هزینه ای بپردازد که با میل قلبی او ممکن است سازگار نباش. پس دقت داشته باشید به عنوان یک کسب و کار مطابق نیاز و سلیقه کاربران خود هدف گذاری کنید.

لازم به ذکر است در این میان سایت های دیگر و کسب کارها برای تولید محتوا خود ساکت ننشستند

و برای افزایش بازدید محتوای خود در سایت ها خودشان محتوا هایی تولید کردند که مانند محتوا های درون سایت بود اما به شکل غیر مستقیم نوعی تبلیغات را در مفهوم و معنای  خود گنجانده بود و برای کاربران یک حس نیاز ایجاد کرده بود.

هزینه تبلیغات آنلاین در طی سال های مختلف:

با توجه به میزان هزینه‌ای که صرف تبلیغات اینترنتی شده است  میخواهیم روند پیشرفت در طی سال های 2009 الی2014 مورد بررسی قرار دهیم یا به طورکلی‌تر می خواهیم به این برسیم که تبلیغات اینترنتی رایگان از این نظر که هیچ هزینه خاصی ندارد چقدر به سود ما بوده است.

تبلیغات اینترنتی رایگان در زمینه هزینه‌ای که صرف تبلیغات می شود بسیار کمک حال ما است. در واقع ما بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای می توانیم از این تبلیغات استفاده کنیم.

در سال 2009 هزینه چندانی در جهت تبلیغات اینترنتی صورت نگرفته است و درصد منفی را در این سال مشاهده می‌کنیم. اما در طی سال‌های مختلف شاهد بالا رفتن هزینه تبلیغات آنلاین بوده ایم.در سال 2014هزینه‌ها بشدت بالا بوده است و افرادی که برای کسب و کار خود به دنبال تبلیغات اینترنتی بوده‌اند باید هزینه زیادی را پرداخت می کردند. تبلیغات اینترنتی رایگان را می توان بدون پرداخت هزینه در سایت‌ها انجام داد.

رایا مارکتینگ و تبلیغات اینترنتی:

رایا مارکتینگ از جمله سایت هایی است که می تواند با تولید محتوای قوی در سایت ها و شبکه های اجتماعی به تبلیغات شما کمک کند زیرا امروزه این شبکه های اجتماعی و سایت های پربازدید در تبلیغ اینترنتی شما بسیار تاثیر می گذارد. گاهی اوقات برای اینکه به قله کوه برسیم باید پشتکار و صبر زیادی داشته باشیم.

رسیدن به سود بالا در کسب و کار نیز اینگونه است. تبلیغات اینترنتی رایگان جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است و افراد زیادی از آن استفاده می کنند به همین دلیل است که برای درج این نوع تبلیغات اپلیکیشن مجزا ساخته شده است که به راحتی در دسترس همگان قرار می گیرد و می توانند از آن استفاده کنند.

نگاهی دیگر به تبلیغات اینترنتی در جهان و تاریخچه آن:

تبلیغات اینترنتی برای اولین بار در سال 1994 و به صورت تبلیغات بنری در سایت Wired.com انجام شد. تبلیغات اینترنتی، در مدت زمان کوتاهی مورد توجه بسیاری از بازاریابان قرار گرفت. در سال 1995 تبلیغات اینترنتی به صورت هدفمند انجام شد و تبلیغات اینترنتی، متناسب با محتوای وب سایت ها و علایق مخاطبان، به آنها نمایش داده می شد. در سال 1996، اولین ابزارهای اندازه‌گیری کیفیت کمپین های تبلیغات اینترنتی رونمایی شدند و بازاریابان به کمک این ابزارها برای اولین بار توانستند تبلیغات اینترنتی خود را دنبال کنند و آنها را مورد ارزیابی قرار دهند.

به عنوان مثال در آن زمان ۱۴ طراح تبلیغاتی مبلغی معادل ۳۰،۰۰۰ دلار برای نمایش ۱۲ هفته‌های تبلیغات خود پرداختند. در سال ۱۹۹۵ وب بعنوان رسانه‌ های عمومی پذیرفته شد. شركت سان میکروسیستم در این سال زبان جاوا را به عموم عرضه كرد. در سال ۱۹۹۶ الدزمبیل اولین اتاق گفتگوی تجاری را راه اندازی نمود.

رشد تبلیغات اینترنتی در سراسر دنیا از سال 1994 تا به امروز، رشد چشمگیری داشته و امروزه به یکی از کارآمدترین روش های بازاریابی تبدیل شده است. 

به عنوان مثال از سال 2015 که از هزینه ای که برای تبلیغات اینترنتی شده بود 162 میلیارد دلار آمریکا بود در سال 2020 این رقم با افزایش چشمگیر خود به 336 میلیارد دلار آمریکا رسید و این مقایسه ارزش تبلیغات اینترنتی را بیان میکند و سود فروش و فوق العاده ای برای کسب و کار های اینترنتی برای عصر امروزه دارد و اهمیت به سزایی در دنیای امروزه دارد.

تبلیغات اینترنتی از جهات زیر بر تبلیغات سنتی اولویت دارند:

1:دسترسی به مخاطبین بیشتر

از آنجا که افراد معمولا در هر مکانی که باشند به دستگاه هایی مانند موبایل، تبلت و دسکتاپ دسترسی دارند، با بازاریابی به کمک این دستگاه ها می توانید به تعداد زیادی مخاطب و در مکان های مختلف دسترسی پیدا کنید. حال آنکه در تبلیغات سنتی، مثلا تبلیغ در بیلبورد، تنها افرادی که از مکان نصب بیلبورد عبور می کنند، مخاطب شما خواهند بود.

2: توجه بیشتر کاربران در فضای آنلاین

امروزه، درصد زیادی از افراد، بیشتر وقت خود را در تبلت و یا موبایل می گذرانند و این امر باعث می شود که توجه آنها به تبلیغاتی که در این دستگاه ها انجام می شود، بیشتر شود. براساس تحقیقات گوگل ، میزان توجهی که به تبلیغات موبایلی در محیط یوتیوب می شود، بیشتر از تبلیغات پخش شده در تلویزیون است.

بررسی تاثیر اینترنت بر حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی امروزه موضوع تحقیقات مختلف در میان محققان و اندیشمندان سراسر جهان شده است. هدف مقاله پیش رو نیز بررسی تاثیر اینترنت بر حوزه تبلیغات است. با شروع فعالیتهای تجاری در اینترنت، تبلیغات اینترنتی نیز پابه عرصه ظهور گذاشت. گـــــروه در حال حاضر، میزان هزینه های تبلیغات اینترنتی نسبت به کل هزینه های تبلیغاتی بسیار پایین است لیکن نرخ رشد آن بیانگر این واقعیت است که این شاخه در آینده نه چندان دور اهمیت و جایگاه ویژه ای در صنعت تبلیغات پیدا خواهد کرد.

از دهه نود و با واگذار شدن به بخش خصوصی کاربردهای تجاری پیدا کرد. از آن زمان به بعد بود که این شبکه تاثیرات عمیقی را بر نحوه انجام فعالیتهای تجاری گذارد. تبلیغات تجاری به دلیل ماهیت فناوری محور و ارتباطی محور خود به شدت تحت این تاثیرات قرارگرفته و اصول سنتی آن به چالش کشیده شد. حاصل این چالشها و تاثیرات شکل گیری پدیده تبلیغات اینترنتی بود.

یک نگاه دیگر از منظر آمار به تاریخچه تبلیغات اینترنتی در سال 2000 ایالات متحده:

با وجود نرخ رشد نسبتاً بالای هزینه های تبلیغات اینترنتی طی این چند سال اما این هزینه ها در مقابل کل هزینه های تبلیغاتی صورت گرفته در جهان ناچیز است..

مثلاً در سال ۲۰۰۰ تنها ۴ درصد از کل هزینه های تبلیغاتی در ایالات متحده مربوط به تبلیغات اینترنتی بوده است. شرکت جنرال موتورز که بیشترین هزینه تبلیغات را در این سال داشته است، کمتر از یک درصد آن را به تبلیغات در اینترنت اختصاص داده است. این حقیقت در مورد شرکتهای بزرگی مثل دایملر – کرایسلر، پراکتر اند گمبل و فورد نیز به همین صورت بوده است.

در نتیجه تبلیغات اینترنتی و مدل های آن به طور اجمالی مورد بررسی قرار گرفته تا وسیله ای برای آشنایی مدیران و بازاریابان شرکتهای داخلی با این پدیده باشد و آنان را جهت شروع و انجام فعالیتهای تبلیغاتی خود در اینترنت یاری رساند.

4.9/5 - (10 امتیاز)