تحقیق بازار و دستورالعمل تحقیقات بازار به همراه نمونه پروژه

تحقیق بازار MARKET RESEARCH و دستورالعمل تحقیقات بازار به همراه نمونه پروژه اجرا شده توسط آژانس تبلیغاتی آراد که قبلا اجرا شده در این مقاله ارایه میگردد. اگر شما هم از آن دسته مدیرانی هستید که می‌خواهند محصولاتشان به فروش برسد و نتیجه تلاش‌هایشان به ثمر بنشیند؛ باید درک عمیقی از مشتریان بالقوه خود، بازار خاص کسب‌وکارتان و رفتار مصرف کننده داشته باشید. به این کار تحقیق بازار میگویند.

تحقیق بازار به ما کمک می کند تا بتوانیم کارهایی انجام دهیم که محصول ما دربرابر محصول رقبا یا در برابر محصولات مشابه، تحت تأثیر قرار نگیرد و بازار به طورکامل، کالای ما را قبول کند.

می دانیم مشتریان برای تصمیم‌گیری، اطلاعات خود را بیشتر به‌صورت آنلاین جمع‌آوری می‌کنند. اما آیا به میزان تطبیق برنامه بازاریابی خود و تصمیم‌گیری‌های مشتریان در خرید توجه کرده‌اید؟

تحقیقات بازار فرآیند جمع‌آوری داده درباره پرسونای مخاطب هر کسب‌وکار، مخاطب هدف و مشتری است که از طریق آن می‌توان متوجه شد تا چه حد محصول یا خدمات شما موفق عمل خواهند کرد.

کسب‌وکارها معمولا از این اطلاعات برای طراحی بهتر محصول، افزایش تجربه مشتری و ایجاد پیام بازاریابی بهتر استفاده می‌کنند تا بتوانند مشتریان بالقوه و با کیفیت بیشتری را جذب کنند و نرخ تبدیل کسب‌وکارشان را افزایش دهند.

طراحی پرسشنامه تحقیقات بازار به کمک پلتفرم تحقیقات بازار و نرم افزار تحقیقات بازار از اصولی‌ترین و بنیادی‌ترین کارهایی است که هر کسب‌وکاری باید آن را انجام دهد.

با انجام تحقیقات بازار (Market Research) می‌توانید تصمیماتی داده محور و منطقی بگیرید، از حدس و گمان فاصله بگیرید و منابع خود را پروژه‌هایی تبدیل کنید که واقعا عملی هستند. کسب‌وکارها در مراحل مختلفی از رشد خود می‌توانند از انواع فرم تحقیقات بازار استفاده کنند.

“تحقیق بازار، جمع آوری، ثبت وتحلیل سیستماتیک و هدفمند داده ها درباره مشکلات مرتبط با بازاریابی کالاها و خدمات است.”

تحقیق در مورد بازار را بدین منظور انجام میدهیم که :

 • توصیفی از بازار به دست آوریم
 • مراقب نحوه ی تغییر بازار باشیم
 • اقدامات لازم را تعیین و نتایج را ارزیابی کنیم

چهار فاکتور اصلی در بازاریابی کالا یا خدمات وجود دارند که باید برای درک بهتر تفاوت پرسشنامه تحقیقات بازار و پرسشنامه تحقیقات بازاریابی آن‌ها را بشناسید.

 1. Product (کالا یا خدمات)
 2. Price (هزینه‌ای که مشتری می‌پردازد)
 3. Place (مکانی که محصول را در آن بازاریابی می‌کنیم)
 4. Promotion (تبلیغات و روابط عمومی)

این چهار فاکتور به ۴پی (Four Ps of Marketing) معروف هستند. اگر همه این ۴ عامل به درستی و به طور بهینه با یکدیگر برای محصول یا کالایی کار کنند، می‌توان به موفقیت در بازار و بازاریابی دست یافت.

همان‌طور که گفتیم پرسشنامه تحقیقات بازار بر شناخت بازار هدف تمرکز دارد. با کمک این پرسشنامه می‌توان داده‌هایی درباره بازار و مصرف‌کننده جمع‌آوری کرد.

در واقع، پرسشنامه تحقیقات بازار فقط با یکی از Pهای بازاریابی یعنی Place سروکار دارد: مکان در این مواقع یعنی بازاری خاص یا بخشی از بازار.

پرسشنامه تحقیقات بازار داده‌هایی را درباره موارد زیر جمع‌آوری می‌کند، تحلیل می‌کند و نهایتا آن‌ها را تفسیر می‌کند.

 • بازاری خاص
 • محصول، خدمات یا توسعه مفهومی که به فروش در آن بازار خاص کمک می‌کند.
 • مشتریان (حال، آینده و گذشته)

پرسشنامه تحقیقات بازار اولین راه برای بررسی و ارزیابی خدمت یا محصولی جدید در بازار هدف است. در این فرآیند معمولا نیازها و خواسته‌های مشتریان آشکار می‌شود.

در مقابل، پرسشنامه تحقیقات بازاریابی مفهومی وسیع‌تر را در برمی‌گیرد. در اصل، تمام چهار فاکتور بازاریابی را می‌توان با پرسشنامه تحقیقات بازاریابی سنجید. از نمونه سوالات پرسشنامه تحقیقات بازار می‌توان به موضوعات زیر اشاره کرد:

 • تحقیق محصول جدید
 • توسعه محصول
 • تحقیق تبلیغات
 • تحقیق مشتری
 • قیمت‌
 • فروش
 • روش‌های توزیع
 • روابط عمومی

در واقع، تحقیقات بازاریابی (مارکتینگ ریسرچ) درباره مفهوم، توسعه، مکان و ارزیابی محصول یا خدمات و مشتریان در حال رشد و برندینگ است. یعنی از ابتدای آگاهی از برند تا ارزش ویژه برند را می‌توان با این نوع پرسشنامه آنلاین سنجید. بنابراین می‌توان گفت تحقیقات بازاز زیر مجموعه‌ای از تحقیقات بازاریابی است.

برای انجام یک تحقیق بازار اثربخش باید ۱۱ مرحله طی شود. باید توجه داشت که این مراحل الزاما به صورت گام به گام انجام نمی‌پذیرند و ممکن است محقق بعضی از آن‌ها را نادیده گرفته یا اینکه مجبور شود بر اثر فیدبک گرفته شده به مراحل قبلی برگردد و دوباره آن‌ را انجام دهد

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *