سوشال لیسنینگ (Social Listening) شنود شبکه‌های اجتماعی

سوشال لیسنینگ (Social Listening) شنود شبکه‌های اجتماعی به این معنی است که ببینیم در شبکه‌های اجتماعی چه صحبت‌هایی در مورد برند و خدمات ما انجام می‌شود، سپس با بررسی آن‌ها اقدام به بهبود و جلب رضایت مشتریان کنیم.

سوشال لیسنینگ یعنی شما شبکه‌های اجتماعی را برای منشن‌ها و گفت و گوها درباره برند خود ردیابی کنید. سپس آنها را آنالیز کنید و از آنها برای تغییرات در شکل خدمات خود استفاده کنید.

چنانچه شما صحبت‌ها و فعالیت‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی در مورد خودتان، رقبا و صنعتی که در آن در حال فعالیت هستید را بررسی کنید، سپس با تحلیل داده‌های بدست آمده و نیز پاسخ‌دهی به انتقادات و مشکلات سعی در بهبود کیفیت فعالیت خود داشته باشید، فرایند گوش دادن به شبکه‌های اجتماعی (Social Listening) را به خوبی انجام داده‌اید.

سوشال لیسنینگ social

نحوه شنود رسانه‌ای (سوشال لیسنینگ)

  • در شبکه‌های اجتماعی به دنبال منشن‌های دیگران راجع به برند شما، برند رقبا، محصول و یا کلمات کلیدی مرتبط با صنعت خود باشید.
  • این اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنید و عکس العملی انجام دهید.

این عکس العمل می‌تواند کوچک به اندازه پاسخ دادن به مشتری راضی و یا بزرگ به اندازه یک تغییر و تحول اساسی در استراتژی برند شما باشد.

اگر از سوشال لیسنینگ استفاده نمی‌کنید؛ اطلاعات مهمی را از دست می‌دهید.

با سوشال لیسنینگ علاوه بر اطلاعات راجع به برند خود، می‌توانید از چیزهایی که مردم درباره رقبای شما نیز می‌گویند مطلع شوید. این اطلاعات تا حد زیادی جایگاهتان را در بازار محصول به شما نشان می‌دهد. همچنین می‌تواندی عملکرد رقبای خود را در شبکه‌های اجتماعی تحلیل کنید.

  • آیا محصولات جدیدی را ارئه می‌دهند؟
  • کمپین‌های جدید بازاریابی را شروع کرده‌اند؟

سوشال لیسنینگ به شما امکان می‌دهد در مورد این فرصت‌ها و تهدیدهای جدید اطلاعاتی بیابید. بنابراین می‌توانید بر این اساس برنامه‌ریزی کنید و پاسخ دهید. دنبال کردن مکالمات درباره برند شما، به شما این امکان را می‌دهد که بدانید چه چیزهایی نقاط قوت و مهم‌تر از همه چه چیزهایی نقاط ضعف شماست.

این اطلاعات یک معدن طلا برای تیم محصول و بازاریابی شما است. آیا می‌توانید یک محصول موجود را تغییر دهید و یا یک ویژگی را اضافه کنید تا مشکلاتی که مردم در مورد آن صحبت می‌کنند، برطرف شود؟ شاید آنچه شما می‌بینید، ایده جدیدی را در ذهن شما جرقه زند. اگر تغییری در محصولات خود دادید، حتما در یک کمپین هدفمند با مخاطبان خود در شبکه‌های اجتماعی در میان بگذارید.

social listening سوشال لیسنینگ

شما باید بدانید مردم درباره برند شما چه نظری دارند، چون در نهایت آنها مصرف کننده محصولات و خدمات شما هستند.

سوشال لیسنینگ به شما این امکان را می‌دهد که اینفلوئنسرهای صنعت خود را بشناسید. اینها افراد مهمی هستند که با آنها باید ارتباط برقرار کنید. همانطور که از این اصطلاح پیداست، آنها می‌توانند تأثیر زیادی در نحوه احساس طرفداران و هوادارانشان درباره شما، یا حتی رقبای شما داشته باشند.

همچنین افرادی را پیدا خواهید کرد که از قبل علامت تجاری شما را دوست دارند و در شبکه‌های اجتماعی چیزهای خوبی را برای شما بیان می‌کنند. این طرفداران برند شما هستند. به آنها دسترسی پیدا کنید و به دنبال فرصت‌هایی برای همکاری باشید.

ابزارهای پیشنهادی سوشال لیسنینگ

ابزارهایی برای سوشال لیسنینگ وجود دارند که ما چند تا از آنها را به شما معرفی خواهیم کرد:

مشتریان شما انچه را که از برند شما می‌خواهند به شما می‌گویند. اگر آنها برای شما مهم هستند، باید به اطلاعاتی که از گوش دادن به شبکه‌های اجتماعی به دست می‌آورید، اهمیت دهید.

4.9/5 - (21 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *