ارزش طراحی علامت یا نشان تجاری (trademark) ثبت‌ شده

نشان تجاری ثبت‌شده یا registered trademark یا ®علامت R درون دایره است. این علامت نشان‌دهندهٔ ثبت شدن نام یا لوگو توسط یک ادارهٔ بین‌المللی ثبت علامت تجاری (trademark) است. چنانچه قصد تبلیغات محیطی در مجموعه شرکتهای هلدینگ آراد را دارید پیشنهاد میکنم این مقاله را بادقت بخوانید

اهمیت نشان تجاری شرکت

با ثبت یک علامت تجاری و به‌کارگیری آن، مالک نشان تجاری می‌تواند از هر گونه سوء استفاده از آن از سوی رقبا و نیز به‌کارگیری نشان‌های مشابه که سردرگمی مشتریان و مصرف‌کنندگان را در پی خواهد داشت، جلوگیری به عمل آورد.

نشان تجاری نیز همانند سایر انواع حقوق مالکیت فکری نظیر پتنت، نیازمند پرداخت هزینه‌های نگهداری و تمدید اعتبار است که البته محدودیت زمانی برای این کار وجود نداشته و از یک نشان تجاری می‌توان برای مدت‌زمان نامحدود بهره‌مند شد.

نام و نشان تجاری

مزایای قابل توجه نام تجاری شرکت

 • افزایش قصد خرید
 • هزینه ها ی کمتر
 • افزایش فروش با نمایش نشان تجاری
 • اولویت بندی در قیمت محصولات و خدمات
 • نام و علامت تجاری همچنین میتواند وفاداری مشتری را ایجاد کند.

تعریف WIPO از نشان تجاری

نشان تجاری یک علامت متمایز و مشخص است که کالاها و خدمات خاص یک شرکت را از کالاهای تولید شده یا عرضه شده از سوی دیگر شرکت‌ها متمایز می‌سازد.

دارنده یک نشان تجاری ثبت شده، دارای حقوق قانونی برای استفاده انحصاری از نشان در رابطه با محصولات و خدماتی است که در رابطه با آن‌ها به ثبت رسیده است و مالک نشان به واسطه این حق انحصاری، می‌تواند از استفاده‌های غیرمجاز از نشان تجاری و یا نشان‌های مشابه و گیج‌کننده مشتریان، جلوگیری نماید.

نشان و علامت تجاری شرکت

تعریف USPTO از نام تجاری

نشان تجاری از کلمات، نام‌ها، نشانه‌ها، صداها و یا رنگ‌ها برای متمایز نمودن کالاها و خدمات از سایر محصولات و خدمات تولید شده و یا فروخته شده توسط دیگران استفاده می‌کند.

با استفاده از علامت تجاری، می‌توان منبع کالا را مشخص نموده و از آن محافظت نمود. علائم تجاری برخلاف پتنت‌ها، تا زمانی که در تجارت مورد استفاده قرار گیرند، قابلیت تمدید اعتبار همیشگی را خواهند داشت.

دانستن این نکته ضروری است که علامت تجاری علامتی است که در نهایت سادگی و اختصار طراحی می شود

تعریف اداره ثبت اختراع ایران از علامت تجاری

علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را از هم متمایز سازد. علامت جمعی به معنای هر نشان قابل رؤیتی است که با عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از آن نشان استفاده می‌کنند، متمایز سازد. نام تجاری یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص‌کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.

نام و نشان تجاری trademark

چه علاماتی به عنوان علامت تجاری قابل ثبت می باشند؟

هر کلمه، حرف، عدد، ترسیمات دستی یا هندسی، عکس، شکل، رنگ یا ترکیبی از اینها که توانایی معرفی یک مجموعه را داشته باشد و باعث تشخیص یک کالا از سایر کالا ها شود علامت تجاری محسوب می شود و قابل ثبت می باشد . در برخی از کشورها شعارهای تبلیغاتی نیز به صورت انحصاری قابل ثبت می باشد

چه علاماتی به عنوان علامت تجاری قابل ثبت نمی باشند؟ طبق ماده 32 قانون علامت درموارد زير قابل ثبت نيست‌:

 • نتواند كالاها يا خدمات يك مؤسسه را از كالاها و خدمات مؤسسه ديگر متمايز سازد.
 • خلاف موازين شرعي يا نظم عمومي يا اخلاق حسنه باشد.
 • مراكز تجاري يا عمومي را به ويژه درمورد مبدأ جغرافيايي كالاها يا خدمات يا خصوصيات آنها گمراه كند.
 • عين يا تقليد نشان نظامي‌، پرچم‌، يا ساير نشانهاي مملكتي يا نام يا نام اختصاري يا حروف اول يك نام يا نشان رسمي متعلق به كشور، سازمانهاي بين‌الدولي يا سازمانهايي كه تحت كنوانسيونهاي بين‌المللي تأسيس شده‌اند، بوده يا موارد مذكور يكي از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن كه توسط مقام صلاحيتدار كشور مربوط يا سازمان ذي‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
 • عين يا به طرز گمراه‌كننده‌اي شبيه يا ترجمه يك علامت يا نام تجاري باشد كه براي همان كالاها يا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه ديگري در ايران معروف است‌.
 • عين يا شبيه آن قبلاً براي خدمات غيرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن كه عرفاً ميان استفاده از علامت و مالك علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالك علامت قبلي لطمه وارد سازد.
 • عين علامتي باشد كه قبلاً به نام مالك ديگري ثبت شده و يا تاريخ تقاضاي ثبت آن مقدم يا داراي حق تقدم براي همان كالا و خدمات و يا براي كالا و خدماتي است كه به‌لحاظ ارتباط و شباهت موجب فريب و گمراهي شود.

استراتژی ایجاد نام و نشان تجاری

نام و نشان تجاری علاوه براین که در محصولات ملموس مورد استفاده قرار می گیرد، در محصولات نا ملموس یا خدمات نیز مطرح می باشد. به عنوان مثال در خدمات رسانی بیمارستان و سازمان های فرهنگی و هنری جهت جذب گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع سازمان هایی که روی نام و نشان تجاری سرمایه گذاری بیشتری دارند، سودآوری آنها نیز افزایش می یابد.

در ایجاد نام و نشان تجاری باید از استراتژی های موفقی استفاده نمود. چرا که علامت تجاری به مسئله ای اساسی در خط مشی کالا تبدیل شده است و از طرفی، در بلندمدت تولید کالا با یک علامت تجاری، به سرمایه گذاری قابل توجهی، مخصوصاً در زمینه ی تبلیغات پیشبردی و بسته بندی نیاز دارد.

نام و نشان تجاری یک تعهد ایجاد شده بوسیله ی یک شرکت است تا بوسیله ی آن از مشتریان حمایت کند. نام تجاری نشان کیفیت و وعده به خریدار می باشد؛ مانند طرح های خاص که مصرف کنندگان را به خرید خدمات و محصولات نام و نشان تجاری دار تشویق می نمایند. بسیاری از برنامه ریزان و سازمان دهندگان امروزه واقفند که نام و نشان تجاری می تواند بازده سرمایه گذاریشان را بهبود بخشد.

کیلر در مقاله ای در سال ۱۹۹۳ ارزش ویژه ی نام و نشان تجاری را به صورت اثر تفاضلی دانش نام و نشان تجاری بر واکنش مصرف کنندگان به بازاریابی نام ونشان تجاری” مفهوم سازی نمود و پیشنهاد کرد که دانش نام و نشان تجاری دربرگیرنده ی آگاهی نام و نشان تجاری، توسعه های نام و نشان تجاری، درک احساسات مصرف کننده، ترجیحات، رفتارها و گزینه هایی از نام و نشان تجاری در زمینه ی گسترده تر آمیخته بازاریابی و در راه” اثر تفاضلی دانش نام و نشان تجاری” می باشد.
از عوامل مهم تغییرات جهانی که باعث شدند امروزه نام و نشان تجاری اهمیت پیدا کنند به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • فروپاشی مرزهای بازار
 • جهانی کردن و گسترش علایم تجاری جهانی
 • افزایش بخشهای بازار
 • ایجاد تنوع و چرخه های حیات کوتاه تر
 • جذب بیشتر مشتری
 • تجارت دیجیتالی
 • عدم ثبات اقتصادی و ناپایداری بازار

ارزیابی مشتری از نام و نشان تجاری شامل چهار بُعد آگاهی، تصور (از نام و نشان تجاری)، کیفیت و وفاداری می گردد. وقتی شرکتی درک کرده که مأموریت نام تجاری آن، چه می باشد، این ادراک باعث می شود که کل فعالیت های شرکت مسیر و جهت حرکت خود را بیابد. این مأموریت مجموعه ای از اصول و ضوابـط مورد نیاز را برای کل فعـالیت های شرکت تدوین می کند.

دانشمندان و نیز کارمندان معتقدند که اعتبار برند به طور افزایشی مهم می باشد. برای موفقیت و افزایش سود آوری، برندها باید اعتبار مثبت داشته باشند. توسعه یا اعتبار برند در مفهمومی فراتر از رضایت مصرف کنندگان می باشد و این چیزی است که شرکت در طول زمان با آن درآمد کسب می کند و اشاره دارد به این موضوع که چگونه مصرف کنندگان، برند را ارزیابی می کنند.

در واقع از دیدگاه مشتریان، نام و نشان گذاری بر روی کالا سه مورد ناملموس، اما با مزایای قابل توجه را ارائه می دهد:

 1. یک برند خلاصه ای از همه ی ارزش های وابسته به آن می باشد.
 2. یک برند اطمینان مشتریان را در انتخاب هایشان بالا می برد.
 3. احساس رضایت مشتریان را در خریدهایشان ایجاد می کند

مدارک لازم جهت ثبت علامت تجاری:

 1. تکمیل دونسخه اظهارنامه علامت؛
 2. مدارك مثبت هويت متقاضي؛
  • الف) اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی
  • ب) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء
 3. مدارك نماينده قانونی: درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و …) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.
 4. ده نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر درابعاد 10×10 سانتی متر
 5. درصورت سه بعدی بودن بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.
 6. ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و …
 7. استفاده از حق تقدم: درصورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشوراز مزایای حق تقدم (حداکثر6ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15روز از آن تاریخ تسلیم کنند.
 8. نسخه ای ازضوابط و شرایط استفاده ازعلامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار
 9. رسيد مربوط به پرداخت هزينه های قانونی:
  • الف) هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی مبلغ 200.000ریال برای اشخاص حقوقی 400.000ریال به حساب سیبا شماره 2171329015001 بانک ملی بنام تمرکز وجوه درآمد خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی (قابل پرداخت در کلیه شعب بانک ملی سراسر کشور)را ضمیمه نماید.«جدول پیوست3»
  • ب) معادل ارزی کلیه هزینه ها و تعرفه ای ثبتی علامت بر مبنای فرانک سوئیس می بایست به شماره حساب ارزی 740001 نزد بانک ملی- شعبه عباس آبادغربی(803) به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریزگردد.
4.4/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *